Ana Sayfa


Pomeranian BOO Bakımı;

     Pomeranian BOO, her şeyden önce bir aile köpeğidir ve ailemize yeni katılan BOO yavrusunu bu nedenle kendi yaşam stilimize ve yaşam standartlarımıza alıştırmamız ve ilerleyen dönemde adapte olması açısından önemlidir. Ailemize ilk katıl sürecinde evimizin her noktasını  beslenmesi ve bakımı konularında son derece hassasiyet göstermemiz gerekir. Özellikle beslenme noktasın da kaliteli mamalar kullanılmalıdır. Ona ilgimizi, sevgimizi ve saygımızı eksik bırakmamalı ve  mümkün olduğunca şımartma noktasında ayarı güzel tutturmak gerekmektedir, aksi takdirde Yorkshire ve Maltese ırklarında olduğu gibi her kese havlayan, yaptırmak istediklerini havlayarak yerine getirilmesin de ısrar eden bir karaktere dönüşmektedir. Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır. BOO ırkının ortalama ömürleri 12-16 yıldır. Pomeranian bakımında öncelikle sağlık özelliklerinden ırkı tanımaya başlamak bakım sürecinde bize fayda sağlayacaktır. Pomeranian diğer minyatür ve küçük ırklara nazaran genetik bir hastalığına şu ana kadar rastlanılmamıştır.

Pomeranian BOO ırkı, kendi arasında fiziki görünümlerine göre üç ayrı gruba ayrılmakta ve ağırlıkları 1,5 Kg. ile  3  Kg. ağırlıklarındadır. Yükseklik ölçüleri de aynı şekilde içinde bulundukları gruba göre 13-28cm arasındadır. Pomeranian ırkının görünümünü cazip hale getiren tüy yapısı yoğun kabarık ve oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir.Tüy yapısının sıklığı nedeniyle çok fazla tüy dökmezler. Her gün düzenli olarak fırçalanması durumunda az miktarda olan dökülmeyi de komple ortadan kaldırabiliriz. Son dönemlerin fenomen köpeği haline gelmiş olan pomeranian ırkı Boo tıraşı olarak da adlandırılan trastan sonra o sevimli haline dönüşmektedir. BOO yemek kültürü konusunda size her zaman eşlik etmeye hazır bir ırktır. Yemek yemeyi sevmesinin yanında kırmızı ve beyaz et konusunda hiç bir zaman ayrım yapmamaktadır. Lakin yemek konusunda her zaman veteriner hekiminizin tavsiyelerine kulak vermeniz köpeğinizin sağlığı açısından tabii ki en doğrusu olacaktır.

Pomeranian Boo diğer köpek ırkları ile de iletişim kurma konusunda başarılıdır. Bunun yanında çocuklarla oynamaya bayılır, özelliklede enerji dolu yapısı ile çocukların bir numaralı oyun arkadaşı olacaktır. Pomeranian Boo güler yüzü ailenizin vazgeçilmez bir üyesi olacağını sizlerde göreceksiniz.

 

 


facebook    twitter   

Tayfun Hoca

(0532) 343 80 41